poniedziałek, 13 kwietnia 2020

Kocyk z ciągiem Fibonacci'ego

Matematyka i moje szydełkowanie 

Tak, dobrze zgadliście - kocyk powstał zainspirowany boską proporcją, którą opisał równaniem włoski matematyk Fibonacci w 1202 roku.
Cytując za Wikipedią:
Ciąg Fibonacciego – ciąg liczb naturalnych określony rekurencyjnie w sposób następujący:Pierwszy wyraz jest równy 0, drugi jest równy 1, każdy następny jest sumą dwóch poprzednich.Kolejne wyrazy tego ciągu nazywane są liczbami Fibonacciego.
O tym, jak wszechobecne są te liczby można poczytać sobie więcej, bo to jest bardzo ciekawy temat. Artykułów, które mówią o złotej liczbie i boskiej proporcji w sposób jasny i fachowy jest naprawdę dużo, to tylko jeden z nich: https://www.tajemnice-swiata.pl/ciag-fibonacciego/
Dla mnie ispiracją był poniższy film:
Pasja Informatyki: https://youtu.be/wb7kPaM8cfg

Drugi kocyk z ciągiem Fibonacci'ego

Tak jak już zapowiadałam tydzień temu, dzisiaj pokazywany kocyk powstał jako lepsza wersja tego poprzedniego. W teorii miało być szybciej i przyjemniej, w praktyce okazało się skromniej - szybciej naprawdę nie było, ale za to rzeczywiście przyjemniej! Lepiej mi się szydełkowało, łagodniej łączyło, mniej męcząco chowało tryliardy nitek, a i efekt jest moim zdaniem bardziej spektakulary. Przez to, że poszczególne elementy łączone są od góry cały kocyk jest bardzo "mięsisty", taki trójwymiarowy, bardzo wysoki. Mięciutki i cieplutki :) Jest też bardzo regularny, sama struktura czyni brzegi idealnie prostymi (co bardzo mi się podoba). Ciekawie prezentuje się też lewa strona tego kocyka.
Podobna wielkość: 75x125cm.
Szydelko nr 5,5.
Akryl 100%.
Długo myślałam jakby dodać "złotą spiralę", nie chciałam robić przekątnych tak jak w poprzednim kocyku, a nic innego/sensownego nie przychodziło mi do głowy, zresztą wszystkie podjęte próby kończyły się smutnym rezultatem. Na razie pozostawiłam więc kocyk bez spirali.....




Kwadraty liczb ciagu Fibonacci'ego - 1,1,4,9,25,64,144,441




Sam srodek kocyka zrobionego w oparciu na liczbach ciagu Fibonacci'ego















Lewa strona kocyka, dobrze widoczne małe elementy tworzące kocyk
Lewa strona kocyka, widac ladnie ulozona siatke polaczen
Lewa strona kocyka 
Gratuluję osobom, które odgadły samodzielnie zagadkę matematycznych kocyków i życzę wszystkim Wesołych Świąt! 



2 komentarze:

  1. Bardzo fajny 😘😘😘😘
    Pozdrawiam serdecznie

    OdpowiedzUsuń
  2. Największa Fanka18 kwietnia 2020 20:49

    Ten również piękny :) podziwiam cierpliwość i jak zawsze czekam(y) na nowy wpis <3 Ładne kolorki!

    OdpowiedzUsuń